Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Filmy i seriale > Nie żyje kolejna legenda. Ojciec sukcesu "Samych swoich" zmarł tydzień po swoich urodzinach
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 22.06.2024 11:42

Nie żyje kolejna legenda. Ojciec sukcesu "Samych swoich" zmarł tydzień po swoich urodzinach

Andrzej Mularczyk
fot. East News

Polska branża filmowa pogrążyła się w ogromnej żałobie po śmierci jednego z najbardziej cenionych scenarzystów. Bez jego wkładu nie powstałyby takie ponadczasowe klasyki jak m.in.: seria "Sami swoi". Andrzej Mularczyk miał na koncie jeszcze kilka popularnych hitów. Fani wyrażają swój głęboki smutek.

Nie żyje Andrzej Mularczyk. Zmarł tydzień po urodzinach

W historii polskiej kinematografii są osoby, o których nie wypada zapominać. Jednym z takich przedstawicieli był Andrzej Mularczyk. Pisarz i scenarzysta zaczynał karierę w Polskim Radiu niedługo po II wojnie światowej. Na swoim koncie miał prawie 30 książek, na podstawie których pojawiły się prawdziwe filmowe perełki.

O śmierci scenarzysty poinformował Filmpolski.pl w mediach społecznościowych. 13 czerwca twórca świętował swoje 94 urodziny. W lutym bieżącego roku mogliśmy zobaczyć ostatnie dzieło z jego udziałem. Film "Sami swoi. Początek" opowiadał o losach doskonale znanych zwaśnionych sąsiadów: rodów Kargulów i Pawlaków. Za reżyserię odpowiadał Andrzej Żmijewski, a scenariusz napisał nieoceniony Andrzej Mularczyk.

Zmarł Andrzej Mularczyk, znakomity scenarzysta, współautor wybitnych i niezwykle popularnych filmów i seriali. […] Żegnamy dziś tego wybitnego i cenionego twórcę polskiego kina - przekazano w oświadczeniu.

Gwiazdy na premierze "Sami swoi": Żmijewski, Dymna, Baka, Zamachowski Celine Dion ukrywała to przed światem przez 17 lat. "Jest mi wstyd"

Nie żyje Andrzej Mularczyk. Dzięki niemu powstały klasyki polskiej kinematografii

Pierwsze dzieło Andrzeja Mularczyka jako scenarzysty powstało w 1958 roku do "Miasteczka" realizowanego przez absolwentów Szkoły Filmowej. Niestety o dziele wypowiadał się krytycznie sam pisarz, który na szczęście nie porzucił pasji. Zaledwie kilka lat później spod jego pióra wyszły kultowe teksty bohaterów serii "Sami swoi".

Największą popularność zyskał jako scenarzysta komedii Sylwestra Chęcińskiego. Na koncie znalazły się także kontynuacje kultowej produkcji: "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć".

Scenariusz jak i sama historia jest nadal aktualna, przez co zyskuje coraz to nowszych fanów i doczekała się prequela. Niewiele osób wie, że Andrzej Mularczyk tworzył także scenariusze do polskich seriali. Całe pokolenia wychowywały się na produkcjach z jego udziałem.

Nie tylko "Sami swoi". Andrzej Mularczyk był niezastąpionym scenarzystą

Andrzej Mularczyk tworzył scenariusze także do telewizyjnych seriali. Jednym ze znanych tytułów był m.in.: "Dom". Niewiele osób wiedziało, że za kultowe teksty bohaterów odpowiada właśnie autor "Samych swoich".

Historia losów lokatorów kamienicy przy ul. Złotej 25 w Warszawie do dziś jest jedną z najwspanialszych i najwybitniejszych pozycji serialowych Telewizji Polskiej - podkreślano w pożegnalnym wpisie.

Andrzej Mularczyk za swoje umiejętności pisarskie był wielokrotnie nagradzany. Na jego koncie znalazła się m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Wiktor oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Fani polskiej kinematografii jeszcze długo będą cytować jego teksty.

EN_01241213_0287.jpg
Andrzej Mularczyk nie żyje, fot. East News
Sami swoi. Początek, fot. KAPiF
Ekipa "Sami swoi. Początek", fot. KAPiF