Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Filmy I Seriale

Filmy I Seriale

Filmy i seriale – definicja

Filmy i seriale to dwa podstawowe środki wyrazu we współczesnej kinematografii. To niezwykle obszerny rynek, który dynamicznie rośnie z roku na rok, a jego konsumentem jest w mniejszej lub większej części jest każdy z nas. 

Produkcja filmów i seriali stanowi trzon branży rozrywkowej, przyczyniając się jednocześnie do powstawania i ewolucji wielu zawodów. Współczesna sztuka filmowa polega bowiem nie tylko na pracy kreatywnej aktorów, reżyserów czy scenarzystów, ale wyraźna jej część – na przykład efekty specjalne i postprodukcja – zależne są od specjalistów z sektora IT.

Jaka jest różnica między serialem a filmem?

Granica między filmem a serialem wydaje się być wyłącznie umowna, dotycząc przede wszystkim czasu trwania przedstawionej historii i jej formatu jej podania. 

Film stanowi zwartą historię, serwowaną widzom w formie pojedynczego epizodu. Serial z kolei podzielony jest na wiele części – odcinki – które również mogą zostać podzielone na sezony. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z definicją, serial także stanowi film.

Gatunki filmowe i serialowe

Podstawowa klasyfikacja wyróżnia trzy główne gatunki filmowe: film fabularny, film animowany i film dokumentalny. Pierwsze dwa gatunki można podzielić jeszcze na pomniejsze rodzaje, uzależnione od takich czynników jak podłoże tematyczne filmu (np.: film wojenny lub film kryminalny), zamiar wywołania u widza danego rodzaju odczucia (np.: horror lub komedia), czy czas i miejsce akcji (np.: film historyczny czy film fantasy).

Wraz z rozwojem kinematografii powstaje coraz więcej gatunków filmowych i serialowych, niektóre granice zacierają się, a część produkcji jest trudna do jednoznacznego zaklasyfikowania. Co więcej, wiele z filmowych podkategorii (jak na przykład horror) może dzielić się na jeszcze bardziej szczegółowe podrodzaje. 

Gdzie oglądać najlepsze filmy i seriale online?

Premiery najnowszych i najgłośniejszych filmów zwykle przychodzi nam oglądać w kinach, skąd trafiają potem na ekrany telewizorów – seriali w kinie nie uświadczymy. Niemniej, nie są to jedyne media, w ramach których możemy zachwycać się najnowszymi dziełami polskiej i światowej kinematografii.

Coraz większą i niesłabnącą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju serwisy VOD (z ang. „Video On Demand”), w ramach których użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do najlepszych filmów i seriali. Większość stacji telewizyjnych posiada dziś własne serwisy VOD, gdzie rozmaite programy można oglądać za darmo, akceptując przy tym wyświetlanie reklam, lub opłacając abonament – wówczas reklamy znikają.

Niemniej, jeżeli zależy nam na uzyskaniu dostępu do treści najwyższej jakości (a nierzadko i treści ekskluzywnej), zarówno filmów jak i seriali, to powinniśmy rozważyć wykupienie członkostwa w ramach większej biblioteki. Zdecydowanie największym usługodawcą na świecie w tej dziedzinie jest Netflix, a wśród jego konkurentów wymienić można HBO Max czy Amazon Prime Video.

Pokaż więcej

Mikołaj Roznerski
22.05.2024 07:00 Ostatni odcinek sezonu "M jak Miłość". Emocje sięgną zenitu

Jak będzie wyglądał finał sezonu “M jak Miłość”? Scenarzyści zapewnią miłośnikom serialu ogrom wrażeń. Fani Mikołaja Roznerskiego muszą przygotować się na mocne wrażenia. 

Widzowie "M jak miłość" wściekli na produkcję
20.05.2024 19:20 Widzowie "M jak miłość" wściekli na produkcję

Niedługo odbędą się finałowe odcinki “M jak miłość”. Okazuje się, że widzowie są wściekli na decyzję produkcji. To, co postanowiono, wywołało falę oburzenia. 

Michał Pięła
29.04.2024 22:50 To połowa Nocula. Tak schudł serialowy policjant

Michał Piela serca widzów skradł rolą Mietka Nocula w “Ojcu Mateuszu”. Aktor bardzo schudł, już nie przypomina dawnego siebie!

M jak miłość
29.04.2024 13:41 "M jak miłość". Smutny komunikat produkcji: "Żegnamy naszego serdecznego przyjaciela"

W ofercie programowej Telewizji Polskiej nie ma bardziej popularnego serialu od "M jak miłość". Widzowie zżyli się z bohaterami, a także ich aktorskimi odtwórcami. Teraz nastał smutny czas pożegnania. Produkcja zamieściła przeraźliwie smutny post w mediach społecznościowych.

"Na wspólnej"
18.04.2024 23:18 Socha wraca do "Na Wspólnej". Obok niej gwiazdor Netflixa! Jego bohater narobi zamieszania

Fani serialu “Na wspólnej” mają powód do świętowania. Właśnie do produkcji wraca postać grana przez Małgorzatę Sochę. Jednak nie tylko ona. U jej boku zagra aktor znany z Netflixa. 

"Klan"
18.04.2024 20:12 Aktorka po latach wraca do "Klanu", ale zagra inną rolę! Taki pomysł scenarzystów to nowość. Uda się?

“Klan” jest jednym z najbardziej uwielbianych seriali przez widzów. Właśnie okazało się, że do produkcji wraca lubiana aktorka Ewa Florczak. Co ciekawe zagra zupełnie inną rolę. 

Violetta Arlak, Ranczo
16.04.2024 23:33 Ulala! Wójtowa z "Rancza" pokazała się odmieniona. Nowa fryzura odjęła jej 10 lat! Po burzy loków nic nie zostało

Violetta Arlak stała się znana dzięki roli wójtowej w serialu „Ranczo”. Jak wygląda teraz? Nowe zdjęcia pokazują całkowitą odmianę aktorki.

Arkadiusz Janiczek
16.04.2024 13:15 Był gwiazdą "Złotopolskich", teraz przyznał się do walki z chorobą. To wymagało odwagi

Widzowie Telewizji Polskiej przez dwanaście lat oglądali go w serialu "Złotopolscy" jako starszego posterunkowego, Jerzego Marciniaka. Po latach aktor otworzył się przed internautami na temat walki z chorobą. Ostatni czas był dla niego niełatwym sprawdzianem.

James Bond
14.04.2024 16:16 Nowy kandydat na Bonda wywołuje skrajne emocje. Chodzi nie tylko o starszą o 23 lata żonę aktora

James Bond to jedna z najsłynniejszych postaci filmowych. Od czasu, kiedy Daniel Craig zrezygnował ze wcielania się w agenta 007, na rynku pojawiło się wiele propozycji nowego aktora do tej roli. Właśnie pojawił się bardzo niespodziewany kandydat. Co o nim wiadomo?

Bartłomiej Topa
14.03.2024 23:22 Bartłomiej Topa dostał nagrodę z wulgarnym uzasadnieniem. Jego reakcja na gali? "Bez komentarza"

Bartłomiej Topa to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Tym bardziej nie mieści się w głowie, jak brzmi wyróżnienie, które właśnie otrzymał. Odpowiedź gwiazdora jest jednoznaczna.

Ranczo, Artur Barciś
12.03.2024 09:22 Po zmianie władzy nowe odcinki "Rancza"? Po słowach aktora serca fanów zaczęły bić szybciej

Serial „Ranczo” do dziś cieszy się uwielbieniem widzów. Czy jest szansa na nowe odcinki i kontynuację produkcji TVP? Do niedawna wydawało się to niemożliwe, ale teraz sam Artur Barciś ogłosił coś zadziwiającego.

Oscary 2024. Polska z nagrodą. Za jaki film?
11.03.2024 01:52 A jednak! Polacy z sukcesem na Oscarach, mimo braku „Chłopów”! Nie zabrakło łez wzruszenia

Oscary 2024 okazały się dla Polski sporym zaskoczeniem. Na 96. gali rozdania statuetek nie zabrakło polskich akcentów. A jeden, ten najważniejszy w tym roku dla Polski film, zdobył nie jednego, a kilka Oscarów! Nie zabrakło łez i wzruszeń.

Bridget Jones
28.02.2024 14:28 Bridget Jones wraca! Tym razem z Hugh Grantem. Widzów czeka tragiczna historia

Od pierwszej części "Dziennika Bridget Jones" minęło już ponad 20 lat, a komedia romantyczna nadal wzbudza emocje w widzach. Nich więc dziwnego, że produkcja doczekała się kontynuacji, a na horyzoncie widać kolejną część przygód poszukującej miłości bohaterki. Czego możemy spodziewać się po czwartej odsłonie filmu? Uwaga materiał zawiera treści spoilerowe!

Kuba Błaszczykowski
20.02.2024 08:10 Błaszczykowski długo walczył o TAKIE zakończenie filmu o sobie. „Aż wreszcie napisałem: Ku**a, w końcu”. Łatwo nie było

Kuba Błaszczykowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich piłkarzy zaraz przy Robercie Lewandowskim. Nic więc dziwnego, że również o nim powstał biograficzny film. "Kuba" już niedługo pojawi się na popularnej platformie. Piłkarz zdradził kulisy pracy nad produkcją. Kwestia zakończenia bardzo długo spędzała mu sen z powiek. Jak wygląda ostateczna wersja?

Ewa Kasprzyk / Ilona Łepkowska
04.02.2024 19:11 Kasprzyk jeszcze niedawno masakrowała filmy Łepkowskiej, a tu taka deklaracja. Słowa gwiazdy zaskakują

Ewa Kasprzyk nie pojawiła się w piątej części „Kogla-Mogla”, nie zostawiła też suchej nitki na Ilonie Łepkowskiej. Teraz aktorka zaczęła nagle mówić o powrocie do filmowego cyklu. Co tu się wydarzyło?

Akademia pana Kleksa / Tomasz Raczek
04.02.2024 17:14 Tomasz Raczek miażdży nową "Akademię pana Kleksa". Najmocniej dostało się 14-letniej aktorce. Porównał ją do gwiazdy erotyku!

Tomasz Raczek to kultowy polski krytyk filmowy. Jego recenzja „Akademii pana Kleksa” wywołuje jednak dreszcze niepokoju. 66-letni ekspert miażdży w niej 14-letnią aktorkę, na dodatek porównując do gwiazdy głośnego filmu erotycznego. Co tu się wydarzyło?

Plebania
26.01.2024 23:16 Zagrał Tracza w "Plebanii" a potem słuch po nim zaginął. Jak dziś wygląda czarny charakter z serialu?

Serial „Plebania” dobiegł już końca, ale jego bohaterowie zapadli w pamięć kilku pokoleniom Polaków. Janusz Tracz jest dziś uważany za najmroczniejszy czarny charakter polskiej telewizji. A co robi teraz i jak wygląda grający go Dariusz Kowalski? Będziecie nieźle zdziwieni…

Kanapowczynie
25.01.2024 17:14 "Kanapowczynie". Wielka metamorfoza bohaterki. Ta przemiana robi wrażenie: "Wystarczy, bo same kości zostaną"

Program TTV „Kanapowczynie” już niedługo rusza z drugim sezonem. A jak wyglądają teraz uczestniczki pierwszej edycji? Metamorfoza jednej z nich robi gigantyczne wrażenie.

Kogel-mogel 5
24.01.2024 21:52 Gwiazdy na premierze "Kogel-mogel 5": Ola Hamkało, Maciej Zakościelny, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa

Premiera filmu „Kogel-mogel 5” przyciągnęła dziś całą plejadę gwiazd. Jakie stroje najbardziej przyciągały uwagę? Mamy zdjęcia!

TVP, zmiany, Komisarz Alex
22.01.2024 16:19 Miotły w TVP ciąg dalszy. Wylatuje partnerka kuzyna Kaczyńskiego! Jej miejsce zajmie wracający po przerwie aktor

W TVP nadszedł czas na zmiany już także w serialach. Po programach informacyjnych i śniadaniowych Telewizja Polska zaczyna żegnać się z aktorkami. Kto stracił pracę? To partnerka kuzyna Kaczyńskiego i wielka gwiazda bardzo kontrowersyjnej produkcji.

Maciek z "Klanu"
18.01.2024 11:30 Tak dziś wygląda Maciek z "Klanu". Ma już 35 lat. Zobaczcie, jak bardzo się zmienił

Piotr Swend przed laty jako jeden z pierwszych przetarł w polskich mediach szlaki osobom z niepełnosprawnością. Dziś odtwórca roli Maćka Lubicza w kultowej telenoweli “Klan” ma już prawie 35 lat. Jak obecnie wygląda?

Miodowe lata. Nie żyje gwiazda serialu
15.01.2024 19:03 Nie żyje gwiazda „Miodowych lat”. Fani serialu w żałobie

Serial „Miodowe lata” to jedna z najbardziej kultowych produkcji. Niestety właśnie ujawniono najsmutniejsze wieści. Nie żyje wielka gwiazda tego formatu. Komunikat o śmierci potwierdził syn, jej ostatnie dni były niezwykle przykre.

Nie żyje David Soul
06.01.2024 20:53 Nie żyje gwiazda kultowego serialu: "Zmarł po heroicznej walce o życie". Cała Polska zasiadała przed telewizorami

Nie żyje aktor, który wcielił się w postać policjanta w kultowym serialu. W sieci pojawiły się rozdzierające serce informacje o jego ostatnich dniach życia. Co wiadomo o jego śmierci? 

Polskie filmy na święta
24.12.2023 12:19 Nie tylko "Listy do M". Co jeszcze oglądać w święta? Oto nasi faworyci

W wielu domach podczas świątecznych przygotowań i bożonarodzeniowych celebracji królują filmowe klasyki prosto z Hollywood. Zapominamy jednak, że polski rynek filmowy również może pochwalić się propozycjami, które przyciągną widzów i umilą wyjątkowy czas w gronie najbliższych. Podpowiadamy co odpalić w najbliższych dniach, by poczuć całkowitą magię świąt.

horrory i thrillery świąteczne
24.12.2023 12:08 Horrory, slashery i thrillery świąteczne... Trudno o bardziej przerażające filmy na Boże Narodzenie

Jakie filmy oglądać w święta? Jeżeli macie dość komedii romantycznych na tle ośnieżonego krajobrazu, a od bajkowych scenariuszy z elfami i szczęśliwymi dziećmi, wolicie horrory, thrillery, slashery lub czarne komedie grozy z Bożym Narodzeniem w tle, poniższa lista jest dla was. Czekają w niej filmowi mordercy pod choinką i psychopatyczni Mikołajowie.

filmy i seriale na święta
24.12.2023 11:56 Nie lubisz świąt? Oto lista filmów i seriali dla ciebie. Przy nich odpoczniesz od świątecznej gorączki

Co oglądać w święta Bożego Narodzenia, jeżeli mamy już dość „Kevina samego w domu”, nie znosimy barszczu z uszkami, a na myśl o rodzinnym spotkaniu robi się nam niedobrze? Czyli jednym słowem: po jakie filmy i seriale sięgnąć, jeżeli nie lubimy świąt? Oto brutalna, cyniczna i długa lista produkcji, dzięki którym poczujemy się jak Grinch.

Sam w domu
24.12.2023 11:33 Polak zagrał w nowej wersji "Kevina". Fani nie mieli pojęcia, że to właśnie on

Wśród świątecznych propozycji filmowych chyba nie ma bardziej rozpoznawalnego motywu, jak pozostawienie małego chłopca samego w domu. Seria o Kevinie do dziś cieszy się ogromną popularnością, choć od pierwszej części minęło już ponad 30 lat. Fabuła doczekała się kilku kontynuacji, a w jednej z nich wystąpił nawet polski aktor. Poznaliśmy go jako prawdziwego złoczyńcę.

The Crown
14.12.2023 22:12 Kate spotkała się z Dianą przed śmiercią? W "The Crown" pokazano, jak to miało wyglądać. Fani wyczuwają fałsz – nie tylko w tym przypadku

Finałowy sezon „The Crown” jest już na Netflixie. Co pokazują ostatnie odcinki serialu? Fani rodziny królewskiej od razu wyłapali wiele fałszu. Największe kontrowersje wzbudza scena spotkania Diany i Kate Middleton. Co zmyślono?