Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Filmy i seriale > Oto co zrobili producenci "Shreka" w dniu śmierci Stuhra. Fanom pękły serca
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 10.07.2024 16:13

Oto co zrobili producenci "Shreka" w dniu śmierci Stuhra. Fanom pękły serca

Jerzy Stuhr, Shrek
Fot. KAPiF; DreamWorks Pictures (2001)

Jerzy Stuhr był kultowym Osłem w serii filmów “Shrek”. Jego kwestie z filmu są niezapomniane. Tym bardziej łamie serce to, co producenci zrobili dokładnie w dzień śmierci aktora.

Jerzy Stuhr nie żyje. Rola w "Shreku"

Jerzy Stuhr ma na koncie wiele kultowych ról. Wystarczy wymienić “Seksmisję”, “Wodzireja”, “Kilera” czy “Kigsajz”. Jednak to rola Osła w serii filmów “Shrek” pozostaje jedną z niezapomnianych, a cytaty z produkcji zna na pamięć kilka pokoleń Polaków. Nie bez powodu polski dubbing w tych filmach jest na świecie uważany za jeden z najlepszych i najzabawniejszych.

W oryginale za głos Osła odpowiada komik i aktor Eddie Murphy. Za polską wersję językową odpowiadał Bartosz Wierzbięta. Mało kto wie, że tłumacząc film, myślał od razu o Stuhrze. Zdradził to w rozmowie z portalem Dubbing.pl.

W przypadku roli Osła ze "Shreka", któremu głosu użyczył Jerzy Stuhr, mogłem wykorzystać specyficzne "stuhrzyzmy". Starałem się tak konstruować zdania, żeby brzmiały tak, jakby pochodziły naprawdę od niego – mówił Wierzbięta.

Co dokładnie miał na myśli tłumacz? I jakie cytaty z Osła uważane są za najbardziej kultowe? O tym przeczytacie poniżej.

Wnuczka Jerzego Stuhra żegna dziadka w nietypowym wpisie. "Ja nie opłakuję" Zapadła decyzja ws. pogrzebu Jerzego Stuhra. Przed śmiercią aktora zdewastowano miejsce pochówku

Jerzy Stuhr jako Osioł ze "Shreka"

Wielbiciele filmowych kreacji Stuhra bez trudności znajdą w polskim dubbingu Shreka aluzje do innych znanych ról kultowego aktora. Kiedy Osioł w pierwszej części mówi “Latać każdy może! Czasem lepiej czasem trochę gorzej, ale niestety, ja mam talent!”, jest to aluzją do występu Jerzego w Opolu w 1977 roku, kiedy zaśpiewał piosenkę "Śpiewać każdy może". Co jeszcze?

Nie patrz w dół. W dół nie patrz. Nie zatrzymuj się i w dół nie patrz. Shrek! Ja w dół patrzę! – ta słynna kwestia Osła jest wypowiedziana z identyczną intonacją, co słynny cytat z “Seksmisji” – "Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę".

Co więcej, Osioł w innym momencie wypowiada kwestię "Ja też się bałem ciemności, aż pewnego… Chociaż nie. Ja wciąż się boję ciemności". A w drugim filmie z serii bohater pyta "Dlaczego tu nie ma klamek?", co jest dokładnym cytatem z filmu Juliusza Machulskiego.

Nie do uwierzenia, co stało się dokładnie w dzień śmierci Jerzego Stuhra, czyli 9 lipca. Co ogłosili producenci serii “Shrek”? Fani będą tym załamani.

Ogłoszenie producentów "Shreka" w dzień śmierci Jerzego Stuhra

Ostatni, czwarty film z serii “Shrek”, czyli “Shrek Forever After”, wyszedł w 2010 roku. 9 lipca 2024, po wielu latach czekania, niepewności i plotek, wytwórnia DreamWorks Animation potwierdziła oficjalnie, że kolejny film z serii Shrek trafi do kin w 2026 roku. 

Data premiery została ogłoszona wraz ze zwiastunem, ukazującym plakat. “Shrek 5” trafi do kin 1 lipca 2026 roku. Potwierdzono powrót trojga aktorów z poprzednich produkcji, czyli Mike'a Myersa, Eddiego Murphy'ego i Cameron Diaz. Niestety, polski Osioł już nie wypowie głosem Jerzego Stuhra ani jednej kwestii. Świadomość tego faktu wywołuje bardzo wiele łez wśród fanów.

Jerzy Stuhr, Shrek, kiedy premiera
Jerzy Stuhr w 2024, fot. KAPiF
Jerzy Stuhr, Shrek, kiedy premiera
Jerzy Stuhr, fot. KAPiF

Źródło: dubbing.pl