Tvp

TVP – czym jest Telewizja Polska? Podstawowe informacje

TVP, czyli Telewizja Polska, to polski telewizyjny nadawca publiczny, utworzony i kontrolowany przez władze Polski w formie spółki akcyjnej Skarbu Państwa. TVP została założona 25 października 1952 roku. Jej siedziba mieści się w Warszawie, przy ulicy Jana Pawła Woronicza 17. Aktualnym prezesem spółki jest Mateusz Matyszkowicz, a przewodniczącym rady nadzorczej jest Maciej Łopiński. TVP zatrudnia blisko 3 000 pracowników.

Podstawę dla funkcjonowania TVP stanowi przede wszystkim Ustawa o radiofonii i telewizji. Zgodnie z jej zapiskami, Telewizja Polska poprzez swą działalność pełni misję publiczną, „oferując zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu”.

Krytyka TVP i kontrowersje

Telewizja Polska, pomimo wyżej opisanej misji, wielokrotnie poddawana była krytyce. Jednym z najczęstszych zarzutów jest właśnie brak bezstronności stacji i uleganie wpływom politycznym, na korzyść partii, która w danym okresie formowała rząd.

Innym z zarzutów jest nierynkowy sposób finansowania stacji, która utrzymuje się w przeważającej mierze ze środków publicznych – podwalinę dla takiego systemu tworzy abonament RTV oraz rekompensaty z budżetu państwa. Oliwy do ognia dolały ostatnie kontrole NIK, które wykazały w działalności TVP rażącą niegospodarność.

Co można obejrzeć na TVP?

TVP oferuje bardzo szeroki zakres rodzajowy emitowanych programów. Do regularnej ramówki należą przede wszystkim programy informacyjne czy telewizja śniadaniowa („Pytanie na śniadanie”). Do najpopularniejszych seriali TVP należą „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe”, „Ranczo”, „Czas honoru”, „Ojciec Mateusz” czy „Zakazany owoc”.

Poza tym TVP emituje także rozmaite programy edukacyjne, filmy wszelkich gatunków, imprezy kulturalne (w tym koncerty i kabarety), czy imprezy sportowe, na przykład mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Najpopularniejsze osobowości w TVP

TVP stanowi jedną z największych stacji telewizyjnych w Polsce, ciesząc się wielomilionową oglądalnością. Siłą rzeczy osoby występujące w programach i serialach TVP, a także prezenterzy, cieszyć się mogą wysoką rozpoznawalnością.

Przez dziesięciolecia istnienia stacji, współpracę z nią podejmowały największe nazwiska polskiego dziennikarstwa i aktorstwa. Do najbardziej rozpoznawalnych postaci możemy zaliczyć takie osoby, jak: Danuta Holecka, Piotr Kraśko, Przemysław Babiarz, Maciej Orłoś, Krystyna Czubówna, Kamil Durczok, Wojciech Cejrowski, Paweł Deląg czy Bożydar Iwanow.

Jakie stacje posiada TVP?

Pełniąc misję publiczną, TVP posiada kilka stacji, posortowanych w zależności od tematyki emitowanych programów, jak i regionu, dla którego dana stacja jest przeznaczona. TVP1 oraz TVP2 to kanały ogólnopolskie, natomiast TVP3 stanowi pasmo dla szeregu telewizji regionalnych (na przykład TVP3 Gdańsk czy TVP3 Kraków).

TVP posiada także 10 kanałów tematycznych (m. in.: TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport czy TVP Kobieta), oraz cztery kanały międzynarodowe: TVP Polonia, TVP Wilno, Biełsat TV (niezależny kanał dla Białorusinów) coraz TVP World (kanał anglojęzyczny).

Pokaż więcej

 Maria z "Sanatorium" ostro o Ryśku
21.04.2024 15:07 "Mnie interesuje facet z pozycją". Maria z "Sanatorium" ostro o Ryśku. Padły przykre słowa

Maria z “Sanatorium miłości” powiedziała ostatnio bardzo przykre słowa względem jednego z uczestników. Rysiek otrzymał mocny cios od kuracjuszki. Co takiego powiedziała?

Sara z "Rolnik szuka żony"
20.04.2024 14:24 Po lokach pięknej Sary z "Rolnika" ani śladu. Pokazała się w nowej fryzurze. Ledwo ją poznaliśmy

Gdybyśmy spotkali dziś na ulicy Sarę z 10. edycji “Rolnik szuka żony”, z pewnością niełatwo byłoby nam ją rozpoznać. Nowa fryzura uczestniczki show jest naprawdę dużym zaskoczeniem.

"Sanatorium miłości"
20.04.2024 11:40 Bohaterka "Sanatorium miłości" zdemaskowała matrymonialnego oszusta. Wszyscy dali się nabrać

“Sanatorium miłości” wzbudza wśród widzów ogromne emocje. Niekiedy historie bohaterów wywołują ciarki na plecach. Janina z 6. edycji opowiedziała o tym, jak trafiła na matrymonialnego oszusta. Mało brakowało, a straciła by duże pieniądze. 

Natasza Urbańska
19.04.2024 15:18 "Muszę wyjść". Zapłakana Natasza Urbańska opuściła studio "The Voice". Emocje wzięły górę

Natasz Urbańska debiutuje w roli jurorki w “The Voice Kids”. Kolejny odcinek będzie dla niej wyjątkowo ciężki. Poleją się łzy. Co będzie się działo?

Sanatorium miłości
19.04.2024 10:17 Widzowie wściekli na decyzję produkcji. Nowa uczestniczka "Sanatorium miłości" nieźle namieszała

Widzowie z zapartym tchem oglądają losy uczestników 6. edycji programu "Sanatorium miłości". Wśród kuracjuszy dochodzi już po pierwszych wyznań miłości, ale i kłótni. Produkcja postanowiła namieszać. Nowa seniorka wprowadzi niezłe zamieszanie. Internauci nie są zadowoleni z takiego rozwoju programu.

Rolnik szuka żony
18.04.2024 18:36 Dorota z "Rolnika" o rozstaniu z Waldkiem! Słowa o prawdzie i miłości wywołały lawinę komentarzy

W „Rolnik szuka żony” mało było związków tak kontrowersyjnych, jak ten Waldemara i Doroty. Nasze źródło poinformowało o rozstaniu pary. Co opublikowała teraz wybranka rolnika? Ten wpis jest więcej niż znaczący.

Rolnik szuka żony
18.04.2024 11:53 Dantejskie sceny na imprezie urodzinowej gwiazdy "Rolnika". Na miejsce wezwano karetkę

Uczestnicy programu "Rolnik szuka żony" podczas telewizyjnej przygody nie tylko znajdują drugie połówki, ale także prawdziwe przyjaźnie. Jedna z bohaterek wyprawiła huczne urodziny z telewizyjnymi ulubieńcami. Zabawa szybko zamieniła się w koszmar. Interweniowała ochrona i ratownicy pogotowia.

Andrzej z "Sanatorium miłości"
17.04.2024 23:21 Przystojniak z "Sanatorium" dostał podwójnego kosza! Panie były bezwzględne. Zasłużył na takiego kopniaka?

“Sanatorium miłości” to program, który dostarcza widzom dużą dawkę emocji. Jeden z uczestników Andrzej, jak do tej pory musiał zmierzyć się z odrzuceniem ze strony dwóch pań. Czy danie mu kosza przez uczestniczki show miało konkretne powody?

Rozstanie Waldka i Doroty z "Rolnika",
17.04.2024 21:36 Tylko u nas: Dorota i Waldek z "Rolnika" się rozstali! Przykro słuchać, jak zakończyła się ich miłosna historia

Waldemar i Dorota z 10. edycji “Rolnik szuka żony” byli jedną z najbardziej kontrowersyjnych par. Przez jakiś czas wydawało się, że układa im się świetnie. Teraz jednak okazało się, że para już jakiś czas temu się rozstała! Tylko w Świecie Gwiazd szczegóły.

screen: TVP Info
17.04.2024 14:50 Zwolniona gwiazda "Wiadomości" w nowym formacie. Niesłychane, kto przyjął ją do pracy

Znana dziennikarka Telewizji Polskiej straciła pracę w państwowym medium. W sieci pojawiły się informacje, że już wkrótce ponownie zobaczymy ją na ekranie. Kto zatrudnił gwiazdę TVP?

"Sanatorium miłości"
17.04.2024 10:27 Fani "Sanatorium miłości" zrównali ją z ziemią. Uczestniczka nie wytrzymała. Tak się odgryzła

Małgorzata z “Sanatorium miłości” zmaga się w ostatnim czasie z niemałym hejtem w sieci. Uczestniczka zdecydowała się zabrać głos. W wywiadzie udzielonym TVP odpowiedziała na zarzuty internautów.

Rolnik szuka żony
16.04.2024 15:02 Po smutnym wpisie Doroty ostre słowa od Waldemara z "Rolnika". Puściły mu nerwy

Fanów “Rolnik szuka żony” zaniepokoił wpis, który pojawił się na Instagramie Doroty. Teraz ich obawy pogłębił wulgarny post opublikowany przez Waldemara. Czy nad związkiem gwiazd programu pojawiły się czarne chmury?

kadry: YouTube/Rolnik szuka żony
16.04.2024 12:41 "Rolnik szuka żony" jeszcze się nie zaczął, a już afera z uczestnikiem. Fani apelują do produkcji o zmianę

11. edycja “Rolnik szuka żony” jeszcze się nie rozpoczęła, a już budzi kontrowersje. Wszystko za sprawą jednego z uczestników programu. Widzowie nalegają na wprowadzenie zmian.

Sanatorium miłości
15.04.2024 16:37 "Kobieta bez klasy". Fani zażenowani zachowaniem bohaterki "Sanatorium miłości". Mocno oberwała

W „Sanatorium miłości” nie ma odcinka bez afery. W ostatniej odsłonie widzów zbulwersowało zachowanie dwóch uczestniczek programu. Szczególnie jedna z nich przesadziła. A wszystko przez odwiedziny znanego gościa z poprzedniej edycji.

"Rolnik szuka żony"
14.04.2024 11:23 Niepokojący wpis w środku nocy na profilu Doroty z "Rolnika". Wspomina o kłamstwach. Mocne słowa

Dorota z programu “Rolnik szuka żony” dodała nowy wpis w mediach społecznościowych. Jego treść wzbudziła niepokój. Szczegóły.

Cleo płacze w The Voice Kids 2024
12.04.2024 15:52 Cleo straciła ukochaną osobę. Wpadła w szloch na planie "The Voice Kids"

W jutrzejszych Bitwach 7. edycji talent show dla utalentowanych wokalnie dzieciaków nie zabraknie wielkich wzruszeń. Uczestnicy z drużyny Cleo przywołali w trenerce wspomnienia o zmarłej bliskiej osobie, za którą wciąż tęskni.

"Rolnik szuka żony"/TVP
11.04.2024 23:15 Gwiazdy "Rolnika" razem na zdjęciu. W programie nie znalazły miłości. Teraz cieszą się czymś więcej

Obie są piękne, charyzmatyczne i czarujące. Obu nie udało się jednak odnaleźć miłości w “Rolnik szuka żony”. Okazuje się jednak, że programu nie opuściły z niczym. Zyskały naprawdę wiele!

"Rolnik szuka żony"/TVP; Instagram
10.04.2024 21:10 Wielka radość gwiazdy "Rolnika". Urocze zdjęcie słodkiego maluszka i jego mamy trafiło do sieci

Agnieszka z “Rolnik szuka żony” zaskoczyła swoich fanów niespodziewanym zdjęciem. W mediach społecznościowych uczestniczki show TVP pojawiło się rozkoszne zdjęcie uroczego maleństwa. Ile radości w domu właścicielki stadniny!

"Rolnik szuka żony"/TVP
10.04.2024 17:37 "Życie uczy, od kogo trzymać się z daleka". Dorota z "Rolnika" zaskoczyła wpisem. Mnożą się pytania o związek z Waldkiem

Dorota z “Rolnik szuka żony” opublikowała w swoich mediach społecznościowych niepokojący wpis. Uczestniczka show zdaje się sygnalizować złe wieści. Co z jej relacją z Waldemarem?

Leśniczówka, TVP
10.04.2024 15:29 Tylko u nas: Kolejne tornado w TVP. Prawie setka aktorów może stracić pracę!

W TVP szykuje się kolejna zmiana. Losy jednej z hitowych produkcji stanęły pod znakiem zapytania. O wszystkim opowiedziała Światu Gwiazd jedna z aktorek.

Sanatorium miłości
08.04.2024 10:01 Łzy w "Sanatorium miłości". Ona planuje ślub, a on... Przed kamerami złamał jej serce

Widzowie TVP śledzą 6. edycję popularnego programu "Sanatorium miłości". Kuracjusze podczas pobytu w Krynicy Zdrój poznają się bliżej, a nawet dają szansę uczuciu. W ostatnim odcinku polały się łzy. Małgorzata nie wytrzymała.

The Voice Kids
06.04.2024 23:19 "The Voice Kids 7": Tomson i Baron wybrali swoją drużynę. Pojawił się poważny zarzut wobec produkcji

Widzowie TVP przeżyli ogromne emocje związane z pierwszymi eliminacjami w 7. edycji "The Voice Kids". Baron i Tomson wybrali szóstkę uczestników, którzy wystąpią w kolejnym etapie. Internauci nie mogli zachować opinii dla siebie. W komentarzach zarzucono produkcji poważny błąd.

Barbara Kurdej-Szatan
06.04.2024 15:21 Po skandalu i głośnym zwolnieniu Barbara Kurdej-Szatan wróciła do TVP. Tak przywitała się z widzami

Barbara Kurdej-Szatan ma za sobą bardzo trudne chwile. Spadła na nią fala nienawiści za słowa, które wypowiedziała publicznie. Teraz znowu powróciła do TVP. Wiemy, jak przywitała się z widzami. 

Baron pociesza Sofię z "The Voice Kids 7"
06.04.2024 15:21 Wyciskająca łzy scena w "The Voice Kids". Tak Baron udowodnił, że będzie świetnym ojcem

Tak wzruszające sceny w telewizji nie zdarzają się zbyt często. Alek Baron pokazał swoją niesamowitą reakcją na kryzysową sytuację, w jakiej znalazła się jedna z uczestniczek "The Voice Kids, że jest już w pełni gotowy na bycie tatą.

kadr z programu "Rolnik szuka żony"/TVP
06.04.2024 15:05 "W weekend wchodzimy z 3 nowymi członkami rodziny". Ania i Kuba z "Rolnika" pokazali urocze zdjęcie

Ania i Jakub, którzy zakochali się w sobie podczas realizacji 10. edycji “Rolnik szuka żony” podzielili się z fanami dobrą wiadomością. W mediach społecznościowych pojawiło się rozczulające zdjęcie.

Natasza Urbańska
05.04.2024 12:17 Natasza Urbańska została przesłuchana. Co się stało na planie "The Voice Kids"?

Pracownik Telewizji Polskiej informuje o niezwykłym zdarzeniu na planie “The Voice Kids” z udziałem Nataszy Urbańskiej. Co tam się wydarzyło? Poznajcie szczegóły.

TVP
04.04.2024 20:21 Zwolniona niedawno z TVP, wylądowała w BBC News! "Jesteście gotowi?"

TVP wciąż jeszcze żegna się z coraz to nowymi pracownikami. Jedna z kultowych dziennikarek stacji, która straciła pracę jako jedna z pierwszych, właśnie pokazała zdjęcia ze studia BBC News w Londynie. Fani już zaczęli gratulować.

Stanisława Ryster
04.04.2024 15:18 TVP zrobiła świństwo Stanisławie Ryster. "To było chamstwo". Legenda przed śmiercią ujawniła przykre szczegóły

Jak zwolniono Stanisławę Ryster z TVP? Gwiazda przed śmiercią opowiedziała, w jakich okolicznościach podziękowano jej za wieloletnią współpracę. Aż nie chce się wierzyć, że w tak przykry sposób rozwiązano z nią umowę.