Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Rozrywka > Historia "The Voice of Poland" obfituje w skandale. Przypominamy najgłośniejsze z nich
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 25.11.2023 19:59

Historia "The Voice of Poland" obfituje w skandale. Przypominamy najgłośniejsze z nich

The Voice of Poland
Najsłynniejsze afery w "The Voice of Poland", fot. KAPiF

W „The Voice of Poland” nie brakowało afer, skandali i potężnych wpadek. Najsłynniejsze dramaty przeszły do historii programu. Jakie kontrowersje wzbudziły najwięcej emocji?

Skandale i afery w historii programu „The Voice of Poland”

„The Voice of Poland” emitowany jest na TVP2 od września 2011 roku. Stawka w programie jest spora: kontrakt z wytwórnią muzyczną Universal Music Polska, tytuł „najlepszego głosu w Polsce” i nagroda 50 tysięcy złotych (od trzeciej edycji). Muzyczny talent show TVP doczekał się już czternastu sezonów. Aktualny zaczął się drugiego września, a finałowy odcinek zostanie wyemitowany dziś, 25 listopada. W ciągu kilkunastu lat istnienia programu nie brakowało głośnych skandali i afer.

Pierwsze kontrowersje pojawiły się jeszcze przed emisją pierwszego sezonu, kiedy ogłoszono, że jednym z trenerów będzie Adam Darski „Nergal”, wokalista zespołu Behemoth. Natychmiastowa krytyka podniosła się w środowiskach katolickich i prawicowych. Protestowali: politycy Prawa i Sprawiedliwości, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy oraz biskupi Wiesław Mering i Sławoj Leszek Głódź. Ci ostatni zarzucili TVP propagowanie satanizmu.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaopiniowała co prawda, że zatrudnienie Darskiego nie narusza prawa i nie ma podstaw do interwencji, jednak ówczesny prezes TVP Juliusz Braun uznał angaż artysty za „błędną decyzję” i zapewnił, że nie zatrudni go w kolejnej edycji, co rzeczywiście się stało.

Na tym jednak nie koniec skandali obyczajowych w programie. Kolejne stoją niejako na przeciwległym biegunie, poniżej szczegóły.

TYLKO U NAS: Taksówkarz opowiedział, jak zachował się juror "The Voice". Coś takiego nie zdarza się często Lanberry spotyka się z uczestnikiem "The Voice". Informacje o związku jurorki i wokalisty właśnie obiegły media

„The Voice of Poland”: Michał Szpak i Andrzej Piaseczny

Wiele emocji wywołało także zerwanie współpracy „The Voice” z Michałem Szpakiem. Muzyk był jurorem w czterech sezonach. Po odejściu z programu udzielił głośnego wywiadu „Gazecie Wyborczej”, gdzie nie żałował słów goryczy.

Z empatią podchodziłem do uczestników, ale jeśli ktoś zakazuje mi wejść na plan, bo mam tęczowe paznokcie, albo każe mi pokazywać podeszwy butów, to o czym rozmawiamy? Połowa rozrywkowego świata to osoby homoseksualne, które pracują również w TVP, a które – kiedy dawałem społeczności LGBT wsparcie – przychodziły i mówiły, że tak nie wolno – ujawnił wtedy Szpak.

Andrzej Piaseczny co prawda twierdził, że sam odszedł z programu, jednak jego zniknięcie zbiegło się w czasie z aferą po jego urodzinach. Nergal wrzucił wtedy do sieci film, na którym widać, jak Piasek wulgarnie wypowiada się o PiS i Konfederacji.

Muzyczne show TVP wielokrotnie było też oskarżane o ustawki i nieuczciwe traktowanie uczestników. Najgłośniejsze afery przypominamy poniżej, niektóre z nich dotyczą też obecnej edycji.

„The Voice of Poland”: oskarżenia o ustawki

Wiele kontrowersji związanych z wynikami w programie pojawiło się przy finale 12. edycji. Zwyciężyła ją podopieczna Justyny Steczkowskiej, Marta Burdynowicz. Internauci oskarżali twórców o ustawkę. Podobne głosy podniosły się przy okazji Łukasza Darłaka, czyli fryzjera gwiazd, uczestnika 14. sezonu. Wybrał on drużynę Steczkowskiej, a później wyszło na jaw, że zna się z jej siostrą Magdą. Oczywiście należy zaznaczyć, że nigdy żadne z zarzutów nie zostały potwierdzone.

Ostatnio dużo emocji wywołał inny uczestnik 14. serii, Daniel Borzewski. On także nie jest anonimowy w show-biznesie. Był tancerzem grupy "Volt" Agustina Egurroli i pracował z Rafałem Brzozowskim podczas Eurowizji w Rotterdamie. Mężczyzna odpadł w półfinale, w atmosferze skandalu, po zadziwiająco wrogich komentarzach Barona.

Ostatnio wiele komentarzy wzbudziły niespodziewane zmiany w regulaminie. Dziś finał 14. sezonu, komu kibicujecie?

The Voice of Poland
Andrzej Piaseczny w “The Voice of Poland”, fot. KAPiF
The Voice of Poland
Nergal w “The Voice of Poland”, fot. KAPiF
The Voice of Poland
Michał Szpak w “The Voice of Poland”, fot. KAPiF
The Voice of Poland
Jurorzy w “The Voice of Poland”, fot. KAPiF