Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Rozrywka > Eurowizja 2024. Wielka sensacja konkursu. Tego głosu nie da się zapomnieć
Kamila  Szamik
Kamila Szamik 09.05.2024 22:56

Eurowizja 2024. Wielka sensacja konkursu. Tego głosu nie da się zapomnieć

Eurowizja 2024. Są wielką sensacją
fot. YouTube

Eurowizja 2024. Reprezentanci wywołują wielkie emocje wśród widzów. Duże poruszenie zrobił występ Norwegii. Wideo i zdjęcia.

68. odsłona Eurowizji

Eurowizja, jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie, co roku przyciąga miliony widzów przed ekrany telewizorów. W tegorocznym konkursie finał odbywa się w Malmö, Szwecji, dzięki zwycięstwu Loreen zeszłego roku. 

Pierwszy półfinał 68. Konkursu Eurowizji miał miejsce 7 maja, w którym wzięło udział 18 państw. Polskę reprezentowała Luna, wykonując utwór "The Tower". Niestety, mimo wspaniałego występu, nasz kraj nie zakwalifikował się do finału. Wielką uwagę przyciągnął występ reprezentantki Irlandii, Bambie Thug, która wykonała piosenkę "Doomsday Blue". Artystka, identyfikująca się jako osoba niebinarna, spotkała się z ostrą krytyką w mediach społecznościowych, gdzie jej show zostało nazwane satanistycznym. 

Wielką uwagę widzów przykuł też zespół reprezentujący Norwegię. 

Eurowizja 2024. Występ Luny w półfinale. Ale show Eurowizja 2024. Luna po oficjalnej próbie. Iskry na scenie!

Drugi półfinał Eurowizji 2024

Dnia 9 maja odbywa się drugi półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji 2024. W rywalizacji o awans do wielkiego finału wystąpi 16 wykonawców, reprezentujących kraje takie jak Holandia, Czechy, Belgia, Armenia, Szwajcaria, Izrael i Grecja.  Jednym ze szczególnie wyróżniających się uczestników będzie norweska grupa Gate, która prezentuje unikalne połączenie folkowego brzmienia z elementami rocka. Wśród popowych i elektronicznych utworów ich muzyka będzie stanowić wyjątkowy akcent.

To naprawdę niesamowite widzieć całe wasze wsparcie dla Gate i dla naszego utworu. Dziękujemy serdecznie za wszystkie oddane na nas głosy. Naszą misją od zawsze było rzucanie światła na niezwykle bogate skarby folkloru i tradycyjnej muzyki z Norwegii. Udział w Eurowizji daje nam najlepszą okazję, aby pokazać je światu!" - mówili krótko po zwycięstwie.  

Piosenka "Ulveham" zespołu Gate opowiada o wewnętrznej sile i energii kobiet. Jej tekst jest oparty na starożytnej opowieści "Møya i Ulveham", w której młoda dziewczyna przeżywa wiele trudności i przeciwności losu, ale dzięki swojej determinacji oraz walce o dobro, triumfuje i pokonuje nałożoną na nią klątwę. Jest to hymn ku sile kobiecej, który inspiruje do przezwyciężania trudności i nieustępliwego dążenia do zwycięstwa.

Kim są reprezentanci Norwegii na Eurowizji?

Zespół Gate, który wywodzi się z Trondheim, jest uznawany przez norweskie media za wyjątkowy zespół folk-rockowy, wręcz błyszczący diament w kulturze narodowej. Ich teksty, elektryzująca energia rockowa oraz dynamiczny wokal Gunnhild Sundli zdobyły serca wielu fanów. Muzycy ci wyróżnili się szybko na scenie krajowej, przemierzając drogę od skromnych początków w sali prób do olśniewających występów na największych scenach Skandynawii. 

Opublikowali pięć albumów, które zdobyły uznanie krytyków, ugruntowując swoją pozycję jako pionierzy gatunku folk-rock w Norwegii.  Po przerwie w działalności, grupa powróciła w 2017 roku. W 2023 roku magazyn "Norway Rock Magazine" opisał:

Wspaniale jest widzieć, że historia norweskiego rocka wciąż jest żywa i nadal dostarcza uczucia ekscytacji.   

Jak wam się podobał ich występ?

Norwegia na Eurowizji, fot. YouTube
Norwegia na Eurowizji, fot. YouTube
Norwegia na Eurowizji, fot. YouTube