Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Rozrywka > Fani Eurowizji od miesięcy apelowali o wykluczenie Izraela z konkursu. Organizator wydał oficjalny komunikat
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 10.04.2024 09:30

Fani Eurowizji od miesięcy apelowali o wykluczenie Izraela z konkursu. Organizator wydał oficjalny komunikat

Eurowizja
Co z Izraelem na Eurowizji 2024?, fot. YouTube @ Eurovision Song Contest

Do słynnego międzynarodowego konkursu pozostał niecały miesiąc, a w mediach społecznościowych huczy o uczestnikach. Luna ma za sobą pierwsze występy przed zagraniczną publicznością, a fani domagają się wykluczenia Izraela z konkursu. Organizatorzy Eurowizji odpowiedzieli.

Luna polską reprezentantką na Eurowizji 2024

Po głośnych preselekcjach to Luna z utworem "The Tower" została wybrana przez władze TVP do reprezentowania Polski podczas Eurowizji 2024. Po raz kolejny przydział wykonawcy wzbudził wiele emocji, ponieważ pomiędzy młodą artystką a bardziej doświadczoną na scenie Justyną Steczkowską był jedynie punkt różnicy.

Mimo sprzecznych opinii Luna wyruszyła już w podróż, by zaprezentować swój utwór przed międzynarodową publicznością. Jej występy mogli już słuchać w Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.

Tegoroczna edycja konkursu już wzbudza wiele emocji i to nie tylko wśród polskich fanów. Internauci z całego świata zrzeszają się, by odsunąć od konkursu reprezentantkę Izraela. Organizatorzy po wielu apelach w końcu zabrali głos. Jaka zapadła decyzja?

Eurowizja 2024. LUNA zaprezentowała nową wersję "The Tower"! Do radia trafiła jeszcze inna. Którą zaśpiewa w Malmö? Eurowizja 2024. Która wystąpi Polska w półfinale? Znamy kolejność startową

Eurowizja 2024. Fani domagają się wykluczenia Izraela

Udział Izraela w tegorocznej edycji konkursu od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji. Wszystko ze względu na trwającą wojnę w Strefie Gazy. Konflikt palestyńsko-izraelski pochłonął już tysiące ofiar, jednak mimo to do Eurowizji zgłosiła się kandydatka państwa uwikłanego w ataki bojowe.

Eden Golan na początku miała reprezentować Izrael z utworem "October Rain" jednak organizatorzy nie zgodzili się na piosenkę ze względu na tekst. Słowa miały nawiązywać do ataków bojowników Hamasu na Izrael z października zeszłego roku. Artystce groziła dyskwalifikacja z konkursu za naruszenie "zasady neutralności politycznej".

Obecnie piosenkarka ma pojawić się w Malmö z utworem "Hurricane", jednak wielu internautów sprzeciwia się jej udziałowi. W mediach społecznościowych apelują o okazanie solidarności Palestynie, podając za przykład dotychczasowe działania wobec Rosji. Państwo od dwóch lat jest wykluczone z Eurowizji za najazd na Ukrainę.

Na kilka chwil przed rozpoczęciem konkursu organizatorzy wydali oświadczenie w sprawie negatywnych nastrojów wśród fanów konkursu. Jak potoczą się losy Eden Golan?

Organizatorzy Eurowizji 2024 zabrali głos. Jak potoczą się losy Izraela?

Po miesiącach okazywania niezadowolenia przez internautów organizator konkursu, Europejska Unia Nadawców, zamieścił w mediach społecznościowych oświadczenie. Apelował, aby "wszystkich artystów biorących udział w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji traktowano z szacunkiem".

Mamy świadomość silnych emocji, które wiążą się z tegorocznym Konkursem Piosenki Eurowizji i debatą wokół udziału Izraela. Chcemy zaznaczyć, że szczegóły dotyczące udziału są dyktowane przez organy władz, a nie artystów. Jesteśmy przeciwni jakiemukolwiek przykładowi agresji i przemocy, w internecie czy w realu, a także zaangażowani w stworzenie środowiska pełnego bezpieczeństwa i szacunku. Zachęcamy do konstruktywnego dialogu i wsparcia artystów by kontynuować misję "Zjednoczeni Muzyką" - przekazano.

Odpowiedź organizatorów na obecne wydarzenia jeszcze bardziej wzburzyła internautów. Nie kryją oni rozczarowania decyzją w sprawie Eurowizji 2024.

  • Jasne pozwólmy Izraelowi na udział, a później udawajmy, że chcemy pokoju i szacunku…
  • Widzę tu długie oświadczenie pokazujące podwójne standardy.
  • Kocham Eurowizję i śledzę ją od dekad, ale ten poziom tchórzostwa… W tym roku zawiedliście wielu ludzi.
  • Nie chcemy Izraela na Eurowizji!
Eden Galon
Fani Eurowizji domagają się wykluczenia Izraela z konkursu, fot. Instagram
Eden Galon
Fani Eurowizji domagają się wykluczenia Izraela z konkursu, fot. Instagram
Eden Galon
Fani Eurowizji domagają się wykluczenia Izraela z konkursu, fot. Instagram