Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Filmy i seriale > Weronika ze "Złotopolskich" zginęła w zamachu z 11 września. Co stało się z grającą ją Agnieszką Sitek? Nagle zniknęła
Anna Lipska
Anna Lipska 11.09.2023 18:20

Weronika ze "Złotopolskich" zginęła w zamachu z 11 września. Co stało się z grającą ją Agnieszką Sitek? Nagle zniknęła

Co stało się z Weroniką ze "Złotopolskich"
Co stało się z Weroniką ze "Złotopolskich"? fot. AKPA, imago/blickwinkel/EAST NEWS

Agnieszka Sitek zdobyła popularność dzięki grze w “Złotopolskich”. Jej bohaterka, Weronika Gabriel, była ukochaną Waldka Złotopolskiego. Scenarzyści uśmiercili ją jednak w ataku z 11 września na World Trade Center. Dziś niewiele osób o niej pamięta, podobno na jej własne życzenie. W jakich produkcjach zagrała aktorka? Co robi i jak obecnie wygląda?

Agnieszka Sitek w "Złotopolskich"

Agnieszka Sitek była jedna z gwiazd serialu “Złotopolscy”.

Nie sądziłam, że rola tak urośnie. W pierwszych odcinkach Weronika była postacią drugoplanową. Była w ciąży z Mirkiem Gabrielem. Scenarzysta wspomniał, że być może urodzi bliźnięta. Tyle o niej wiedziałam mówiła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Potem stworzyła parę z Waldkiem Złotopolskim, w którego wcielał się Andrzej Nejman. Ich historia była bardzo skomplikowana. Spodobali się sobie w trakcie pierwszego spotkania, ale ich miłość napotkała poważną przeszkodę. Serialowa Weronika była wówczas żoną Mirka Gabriela, czyli stryjecznego brata Kacpra oraz Waldka i była z nim w ciąży. 

W końcu rozwiedli się, ale była to jedna wielka improwizacja, bo początkowo produkcja nie brała takiego scenariusza pod uwagę. 

Stało się to przez przypadek. Radek, który grał mojego pierwszego męża, podpisał umowę na rolę w innym serialu. Scenarzyści wybrnęli z sytuacji: Mirek zostawia Weronikę i wyjeżdża do Ameryki. Okazało się, że był to świetny punkt. Wyjechał bez słowa, zostawił ją w ciąży… zdradziła Sitek w wywiadzie.

Aktorka po rozbudowaniu je roli przestraszyła się nieco. Zastanawiała się czy powinna wiązać się z produkcją na stałe. Wówczas pomógł jej legendarny Henryk Machalica.

Weronika zaczęła się pojawiać na planie częściej. Wtedy nabrałam obaw. Uspokoił mnie pan Henryk Machalica. Uświadomił mi, że ma to też dobre strony. Przestanę być osobą anonimową i ode mnie będzie zależało, co z tym zrobię. A Weronika stała się symbolem kobiety porzuconej, samotnie wychowującej dzieci” - zdradziła.

Agnieszka Sitek zyskała ogromna sympatię, a z jej bohaterką utożsamiały się polskie kobiety. Ostatecznie podjęła jednak decyzję o odejściu z produkcji. Dlaczego?

Agnieszka Sitek, Złotopolscy - fot. AKPA
Agnieszka Sitek, Złotopolscy - fot. AKPA
Agnieszka Sitek, Złotopolscy - fot. AKPA
Agnieszka Sitek, Złotopolscy - fot. AKPA
Agnieszka Sitek, Złotopolscy - fot. AKPA
Agnieszka Sitek, Złotopolscy - fot. AKPA
Ewa Minge przeszła GIGANTYCZNĄ metamorfozę! Jednym ruchem odmłodziła się o wiele lat. Powrót do korzeni?

Jak zginęła Weronika Złotopolska, którą grała Agnieszka Sitek?

Agnieszka Sitek podjęła decyzję o odejściu, a scenarzyści musieli wymyślić, w jaki sposób usunąć lubianą bohaterkę z serialu. Wpadli na niesamowity pomysł, żeby pozbyć się Weroniki.

W 370. odcinku "Złotopolskich" żona Waldka, która była fotografką, postanowiła wyjechać do USA i już nigdy stamtąd nie wróciła. Zginęła w zamachu na World Trade Center 11 września 2001. W 415. odcinku pt. "Anatema" Weronika, w którą wcielała się Agnieszka Sitek, zostaje uznana za zaginioną. 

Po tym pojawiły się plotki, że Sitek była w konflikcie z ekipą serialu. Aktorka twierdziła w wywiadach, że musiała poprawiać słabe dialogi w produkcji.

Zrezygnowałam z roli po długiej rozmowie z nieżyjącym już Marianem Terleckim, ówczesnym współproducentem serialu. Rozmowa dotyczyła głównie planów związanych z rozwojem mojej postaci oraz wyrazu artystycznego. Nie finansów. Ktoś "życzliwy" zrobił z tej całej sytuacji newsa. Kilku dziennikarzy go podchwyciło i tak już zostało – opowiadała w “Życiu na gorąco”.

Pojawiły się tez informacje, że Sitek pisała do prasy, żeby ta z kolei… zaprzestała o niej pisać. Nie chciała być znana. Popularność wyraźnie jej doskwierała.

Agnieszka Sitek po "Złotopolskich". Co się dzieje z aktorką?

Po “Złotopolskich” Agnieszka Sitek kilka razy z sukcesem pojawiła się na dużym ekranie. Zagrała m.in. w "Sztosie" Olafa Lubaszenki oraz czeskim filmie "Zabić Sekala", za rolę w nim otrzymała Czeskiego Lwa – Nagrodę Czeskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej w kategorii drugoplanowa rola kobieca, a także nominację do Orła w kategorii najlepsza rola kobieca. Zagrała także we "Wrotach Europy", "Wiedźminie" i filmie "Chopin. Pragnienie miłości".

Jednak jej życiem okazał się teatr.

Wolę mu poświęcać całe swoje nie tylko zawodowe życie, niż brać udział w wątpliwej jakości przedsięwzięciach telewizyjnych czy filmowych, które nie oddają prawdy o mnie jako człowieku” — tak o pracy w teatrze mówiła Agnieszka Sitek.

Artystka zrezygnowała z ról w produkcjach telewizyjnych i poświęciła się pracy w teatrze. W latach 2000–2008 związana była z warszawskim Teatrem Ochoty. Jest współtwórczynią Teatru tm.

Agnieszka Sitek - fot. KAPIF
Agnieszka Sitek, fot. KAPIF
Agnieszka Sitek, 2022 - fot. AKPA
Agnieszka Sitek, 2022, fot. AKPA
Tagi: Złotopolscy