Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Filmy i seriale > Tomasz Raczek miażdży nową "Akademię pana Kleksa". Najmocniej dostało się 14-letniej aktorce. Porównał ją do gwiazdy erotyku!
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 04.02.2024 17:14

Tomasz Raczek miażdży nową "Akademię pana Kleksa". Najmocniej dostało się 14-letniej aktorce. Porównał ją do gwiazdy erotyku!

Akademia pana Kleksa / Tomasz Raczek
Tomasz Raczek, fot. KAPiF; zwiastun "Akademia pana Kleksa" (2023)

Tomasz Raczek to kultowy polski krytyk filmowy. Jego recenzja „Akademii pana Kleksa” wywołuje jednak dreszcze niepokoju. 66-letni ekspert miażdży w niej 14-letnią aktorkę, na dodatek porównując do gwiazdy głośnego filmu erotycznego. Co tu się wydarzyło?

Kim jest Tomasz Raczek?

Tomasz Raczek to znany krytyk filmowy i publicysta. Przez dekady prowadził własne programy poświęcone kinu w licznych stacjach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Film”, a od 2017 pełni tę samą funkcję w piśmie „Magazyn Filmowy” wydawanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Od kilku lat Raczek prowadzi swój autorski kanał na portalu YouTube, na którym między innymi ocenia nowe produkcje filmowe. Z recenzją filmu „Akademia Pana Kleksa” czekał jednak dłuższy czas. Krytyk zauważa wielki sukces tytułu (niemal 9 milionów dolarów w box office), jednak nie żałuje mu niezwykle gorzkich słów.

Recenzent nigdy nie gryzł się w język, ale teraz zdecydował się na wyjątkowo kontrowersyjną opinię. Czy naprawdę musiał dokonywać takiego porównania wobec 14-latki? Szczegóły poniżej.

Tomasz Raczek od lat jest w związku z Marcinem Szczygielskim. Przed laty doznał szoku, gdy dowiedział się o ciąży Tomasz Raczek przed laty został wyrzucony z TVP. Wiemy, co było powodem

Jak Tomasz Raczek ocenił film "Akademia pana Kleksa"?

Film „Akademia pana Kleksa” w opinii Tomasza Raczka ma kilka zalet i ciekawych momentów, jednak krytyk widzi w nim nieporównanie więcej wad. Pochwały otrzymała na przykład Danucie Stence, która wciela się w postać wilczycy.

To jest aktorzyca. Wilczyca-aktorzyca. Cokolwiek gra Danuta Stenka, to gra dobrze. Tu gra przekonująco w tej intensywnej charakteryzacji. Podobała mi się – rozpływa się Raczek.

Krytyk negatywnie ocenił za to grę aktorską Tomasza Kota, grającego tytułowego pana Kleksa. Według recenzenta postaci zabrakło charyzmy. Jednak najbardziej ostre słowa dotyczą najmłodszej aktorki, zaledwie 14-letniej. Co powiedział o niej ekspert filmowy?

Tomasz Raczek nie oszczędza 14-letniej gwiazdy "Akademia pana Kleksa"

14-letnia Antonina Litwiniak już w przeszłości pojawiała się w filmach. Dopiero teraz dostała jednak główną rolę. W „Akademii pana Kleksa” gra Adę Niezgódkę. Co ma o niej do powiedzenia 66-letni Tomasz Raczek?

Zbliżam się do tego, co mi najbardziej przeszkadzało. Wiodącą postacią w tym filmie jest dziewczynka Ada Niezgódka. [...] Adę gra Antonina Litwiniak i… niedobrze gra, bo ona ma w sobie coś takiego, że my jej nie lubimy. Jest sztywna, trochę nadęta i nie ma charyzmy w ogóle, nie ma czaru. […] Jest ta nasza Ada taka trochę drewniana. Jest najsłabszym ogniwem »Akademii Pana Kleksa« i przez nią nie mogłem polubić tego filmu – ogłosił Raczek.

To jednak nie wszystko, bo krytyk już po chwili porównał grę 14-letnią aktorki do gry, jaką zaprezentowała Anna-Maria Sieklucka (31 lat) w filmie „365 dni”

Obie może pasują urodą, ale nie sposobem gry. One mają coś wspólnego. Obie są sztywne i drewniane – mówi recenzent.

A jak wam podobał się film „Akademia pana Kleksa”?

Antonina Litwiniak, Tomasz Raczek, recenzja Akademii Pana Kleksa
Tomasz Kot, Antonina Litwiniak i Sebastian Stankiewicz, premiera “Akademii Pana Kleksa”, fot. KAPiF
Tomasz Raczek, recenzja Akademii Pana Kleksa
Tomasz Raczek, fot. KAPiF
Antonina Litwiniak, Tomasz Raczek, recenzja Akademii Pana Kleksa
Antonina Litwiniak, premiera filmu “Rój”, fot. KAPiF
Tomasz Raczek, recenzja Akademii Pana Kleksa
Tomasz Raczek, fot. KAPiF