Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Filmy i seriale > To już koniec Romana Polańskiego? Ma już 90 lat, ale czegoś takiego nie spodziewał się po nim nikt
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 04.09.2023 19:20

To już koniec Romana Polańskiego? Ma już 90 lat, ale czegoś takiego nie spodziewał się po nim nikt

Roman Polański
Roman Polański zawiódł wszystkich, fot. Mateusz Jagielski/East News

Roman Polański nie bez powodu nazywany jest skompromitowanym twórcą filmowym. Pomimo niekwestionowanych sukcesów artystycznych, na jego życiu wciąż ciąży fatum błędów z przeszłości i karygodnych czynów, jakich się dopuścił. Teraz media obiega informacja o całkiem nowej kompromitacji, tym razem nikt go nie broni.

Roman Polański: kompromitacja na najważniejszym międzynarodowym festiwalu

Polański miał świętować swój wielki sukces podczas tegorocznego 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Zaczął się on 30 sierpnia i potrwa do 9 września. Dwa dni temu swoją światową premierę miał na nim nowy film polskiego reżysera.

„The Palace” to w zamierzeniu czarna komedia o bogaczach, którzy przybywają do ekskluzywnego hotelu, gdzie oddają się zakazanym przyjemnościom, zmuszając obsługę przybytku do spełniania ich kolejnych zachcianek. 90-letni filmowiec stworzył tę produkcję wraz z Jerzym Skolimowskim. To, czego obaj artyści nie mogli przewidzieć, wydarzyło się tuż po premierze. Poniżej wszystkie kompromitujące szczegóły.

Roman Polański.jpg
Roman Polański, fot. KAPiF
Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski mieli się rozwieść, ale... w ostatniej chwili odwołano rozprawę! Co za zwrot akcji

Roman Polański został wyśmiany. Takiej krytyki nie spodziewał się nikt

Polański zadbał o to, by jego produkcja miała gwiazdorską obsadę. Na ekranie wystąpili między innymi John Cleese, Fanny Ardant, Oliver Masucci i Bronwyn James. Od premiery minęły już dwa dni, a na festiwalu miało okazję obejrzeć go wielkie grono najbardziej cenionych światowych krytyków i recenzentów kina.

Niestety, bieżące informacje są dla reżysera druzgoczące. Serwis Rotten Tomatoes, czyli międzynarodowa strona, która archiwizuje wszystkie opinie, dotyczące danego tytułu i pokazuje statystyki pozytywnych oraz negatywnych ocen recenzentów informuje, że do tej pory nie pojawiła się ani jeden artykuł, który oceniałby film pozytywnie.

To jednak nie wszystko. Specjaliści z najbardziej cenionych magazynów na świecie nie zostawiają na nim suchej nitki. Dobrego zdania o nim nie mogą też mieć sami Polacy. Dlaczego? Wszystkie szczegóły i najmocniejsze cytaty poniżej.

Roman Polański.jpg
Roman Polański, fot. KAPiF

Roman Polański nakręcił najgorszy film 2023 roku?

Nowy film Polańskiego do włoskich kin trafi już we wrześniu. W Polsce produkcja nie znalazła jeszcze dystrybutora, nie ma też wyznaczonej daty premiery. Wyjaśnieniem tej sytuacji mogą być recenzje, które pojawiły się w prasie.

  • Wypalające oczy okrucieństwo, które natychmiast staje się jedną z najbardziej skandalicznych filmowych porażek roku, a może nawet dekady – pisze Kevin Maher z brytyjskiego "Time".
  • Humor z pewnością wydaje się co najmniej 23 lata po terminie przydatności do spożycia. Mniej chodzi tutaj o zwracanie uwagi, że nie można już żartować w ten sposób, bardziej warto zadać sobie pytanie, dlaczego ktoś w ogóle chce to robić? – grzmi z kolei Robbie Collin z brytyjskiego Daily Telegraph.
  • Film tak fatalny, że twórcy nie da się już bronić ze względu na jego geniusz – dodaje Jo-Ann Titmarsh z London Evening Standard.
  • Nie jestem pewien, czy kiedykolwiek słyszałem tak śmiertelną ciszę w gigantycznym kinie podczas filmu, który tak usilnie stara się cię rozbawić – ogłosił z kolei Owen Gleiberman z Variety.
  • Możecie potrzebować mocnego drinka, żeby wytrzymać cały seans nowego filmu Romana Polańskiego, może się okazać, że nawet kilku: czegokolwiek, co uśmierzy ten ból  – wbija ostateczny gwóźdź do trumny Xan Brooks z Guardiana, który zatytułował swoją recenzję „Tandetna farsa hotelowa Romana Polańskiego to najgorsza impreza w mieście”.

Poniżej zwiastun filmu „The Palace” Romana Polańskiego:

Roman Polański EA.jpg
Roman Polański, fot. Mateusz Jagielski/East News