Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Filmy i seriale > Orły 2023: Polski kandydat do Oscarów zgarnął sześć statuetek. Lista wszystkich laureatów
Natalia Cieślak
Natalia Cieślak 07.03.2023 15:47

Orły 2023: Polski kandydat do Oscarów zgarnął sześć statuetek. Lista wszystkich laureatów

Dorota Pomykała
fot. KAPiF

Po raz 25. Polska Akademia Filmowa przyznała Orły. Twórcy dramatu "IO" prawie nie schodzili ze sceny, zdobyli nie tylko główną nagrodę, ale i wiele innych. Poznaj wszystkich laureatów. 

Gala odbyła się w Teatrze Polskim  im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, ceremonie poprowadził Maciej Stuhr.

Film Jerzego Skolimowskiego zdobył główną nagrodę i nie tylko

Film "OI" Jerzego Skolimowskiego otrzymał główną nagrodę, ale również statuetki za reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż i muzykę. Twórca nie był obecny na gali, ale połączył się z obecnymi online. Film "OI"  to dramat, który opowiada historię osła, najpierw pracuje w polskim cyrku, a następnie trafia do włoskiej rzeźni. 

Głównym charakterem jest osioł. Złożyło się na to kilka powodów. Przede wszystkim chodzi mi o pewną prawdę oddawania emocji. Otóż, kiedy patrzę w kinie na role aktorskie, nawet jeżeli są one zagrane wspaniale, to wiem, że jest to udawane, że jest to kunszt, który albo bardziej, albo mniej przekonuje nas, że rzeczywiście tego rodzaju emocje mają miejsce. […] Natomiast, kiedy widzę zwierzę, które reaguje, to wiem, że jest to prawda. Zwierzę nie potrafi udawać – powiedział Skolimowski dla nowiny24.pl 

Doda ma świetną figurę i idealnie płaski brzuch. Je tłuste potrawy, ale wyeliminowała jedną rzecz. Zdradziła nam sekret

Orły 2023: Nagrodzeni aktorzy

Statuetka za najlepszą główną rolę kobiecą powędrowała do Doroty Pomykały za film "Kobieta na Dachu" reżyserii Anny Jadowskiej.  Natomiast za rolę męską został nagrodzony Dawid Ogrodnik za film "Johnny" reżyserii Daniela Jaroszek. 

Nagrodę na najlepszą rolę drugoplanową kobiecą otrzymała Maria Pakulnis za film “Johnny”, a za rolę męską Andrzej Seweryn za film "Śubuk" reżyserii Jacka Lusińskiego. 

Orły 2023: Dalsza część nagród

Najlepszym filmowym serialem fabularnym została produkcji "Wielka Woda", najlepszym filmem europejski został "Ennio", a dokumentalnym "Lombard". Odkryciem roku został Damian Kocur za najlepszą reżyserię za film "Chleb i sól".

Statuetka za najlepszą scenografię powędrowała do Marceliny Początek-Kunikowskiej za film "Orzeł. Ostatni patrol", tytuł najlepszej charakteryzacji otrzymała Lilianna Gałązka za film "Johnny", a za kostiumy Dorota Roqueplo za film "Brigitte Bardot cudowna".

Orły.jpg
fot. KAPiF
Dawid Ogrodnik.jpg
fot. KAPiF
Dorota Pomykała (2).jpg
fot. KAPiF