Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Rozrywka > Eurowizja 2024: Wielka Brytania stawia na gejowską ikonę. Kim jest Olly Alexander?
Robert Choiński
Robert Choiński 16.01.2024 22:14

Eurowizja 2024: Wielka Brytania stawia na gejowską ikonę. Kim jest Olly Alexander?

Eurowizja 2024: Wielka Brytania
Eurowizja 2024. Kim jest Olly Alexander z Wielkiej Brytanii?, fot. EN

Wielka Brytania ma dość sromotnych porażek na Eurowizji. W tym roku z ramienia BBC do szwedzkiego Malmö leci artysta, który może się pochwalić nie tylko talentem i charyzmą, ale i wielką rzeszą fanów na całym świecie. Olly Alexander przyniesie Brytyjczykom pierwsze od ponad ćwierć wieku zwycięstwo?

Eurowizja: kompromitujące występy Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania to bez cienia wątpliwości jeden z najbardziej wpływowych krajów na rynku muzycznym. Z corocznego raportu ekonomicznego o nazwie This Is Music 2023 wynika, że jego wkład w gospodarkę całego Zjednoczonego Królestwa wyniósł w 2022 roku, bagatela, 6,7 miliarda funtów, czyli równowartość około 34 miliardów złotych. 

Trudno się więc dziwić, że wiele osób nie jest w stanie pojąć, jak państwo, które podarowało światu takich sławnych wykonawców jak The Beatles, David Bowie, The Rolling Stones, Queen, Amy Winehouse, Adele czy Harry Styles, przez długie lata tak słabo wypadało w największym muzycznym konkursie na świecie.

Czarna seria Wielkiej Brytanii na Eurowizji rozpoczęła się w 2003 roku. Startujący wówczas z ramienia BBC duet Jemini z utworem “Cry Baby” zajął ostatnie miejsce, zdobywając… okrągłe zero punktów. Sam dół tabeli wyników Brytyjczycy okupowali także w 2008, 2010, 2019 i 2021 roku. W pozostałych latach nie było wcale dużo lepiej.

Eurowizja 2024. Zagraniczni youtuberzy ocenili szanse Justyny Steczkowskiej. Ich reakcje mówią wszystko Justyna Steczkowska chce jechać na Eurowizję w 30-lecie występu Edyty Górniak. Co na to diwa? TYLKO U NAS

Eurowizja: Wielka Brytania przerywa pasmo porażek

W ostatnich dwóch dekadach Wielka Brytania zazwyczaj plasowała się na Eurowizji dopiero w trzeciej dziesiątce. BBC postanowiło więc w końcu coś z tym zrobić i jesienią 2021 roku powierzyło wybór reprezentanta firmie zarządzającej karierami takich gwiazd jak Dua Lipa, Lana Del Rey i Ellie Goulding. 

Specjaliści z Tap Management, bo to o nich mowa, postawili na Sama Rydera - charyzmatyczną gwiazdę TikToka o zniewalającym głosie. Ich wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Wykonawca kawałka “Space Man” w maju kolejnego roku zajął w Turynie drugie miejsce, przegrywając jedynie z zespołem Kalush Orchestra z Ukrainy, który w głosowaniu widzów otrzymał rekordową liczbę 439 punktów.

Wielka Brytania idzie po zwycięstwo na Eurowizji 2024?

Po tym jak Sam Ryder otarł się o zwycięstwo apetyty Brytyjczyków na zdobycie eurowizyjnego Grand Prix jeszcze bardziej wzrosły. Niestety występującej w ubiegłym roku Mae Muller z tanecznym kawałkiem “I Wrote A Song” nie udało się nawet trochę zbliżyć do rewelacyjnego wyniku swojego poprzednika. Kawałek był bardzo chwytliwy, ale prezentacja na żywo - zwłaszcza w warstwie wokalnej -  pozostawiała wiele do życzenia.

BBC zdecydowało się więc tym razem wytoczyć najcięższe działa. Wielką Brytanię w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentować będzie Olly Alexander, czyli znany, ceniony i wszechstronnie utalentowany artysta, który zdobył międzynarodową sławę jako lider popularnej - również w Polsce - grupy Years & Years.

Olly Alexander jest najbardziej ugruntowanym artystą wybranym do reprezentowania Wielkiej Brytanii od czasu Bonnie Tyler, która zakończyła rywalizację na 19. miejscu w 2013 roku. Kiedy Zjednoczone Królestwo zazwyczaj wysyłało nowszych i mniej znanych wykonawców, niektóre kraje wysłały na konkurs swoje największe gwiazdy. W tym roku Włochy reprezentował Marco Mengoni, który ma na koncie 70 platynowych nagrań - czytamy w artykule BBC News.

O tym, jak Wielka Brytania poważnie traktuje swój tegoroczny start na Eurowizji dodatkowo może świadczyć fakt, że oficjalne ogłoszenie reprezentanta nastąpiła już w połowie grudnia i to podczas finału ogromnie popularnego tam programu telewizyjnego “Strictly Come Dancing”, czyli brytyjskiej wersji “Tańca z Gwiazdami”.

Eurowizja 2024. Kim jest Olly Alexander?

Oliver Alexander Thornton, bo tak właściwie brzmi jego pełne nazwisko, przyszedł na świat 15 lipca 1990 roku w Harrogate na północy Anglii. Jego przygoda ze sztuką rozpoczęła się w bardzo młodym wieku. “The New York Times” donosił, że Olly stworzył swoją pierwszą piosenkę w wieku zaledwie 10 lat przy użyciu należącego do jego taty keyboardu marki Casio.

Jako dwudziestolatek zasilił szeregi wspomnianego już wcześniej zespołu Years & Years, który z czasem stał się jego autorskim, solowym projektem. Pod tym szyldem Olly wydał w sumie trzy bestsellerowe albumy, z których pochodzą takie hity jak “King”, “Desire”, “Shine”, “If You're Over Me” czy “Starstruck”. Na swoim koncie ma także duety z takimi sławami jak Kylie Minogue i Elton John.

Muzyka nie jest jego jedyną pasją. Alexander z powodzeniem od lat sprawdza się także jako aktor. Duże uznanie branży zyskał w 2021 roku, gdy zagrał główną rolę w nagrodzonym trzema statuetkami BAFTA miniserialu produkcji  HBO pt. “Bo to grzech” (oryg. “It's a Sin”).

Warto wspomnieć, że Olly Alexander zyskał rzeszę fanów nie tylko z powodu swojego niezaprzeczalnego talentu i uroku osobistego, ale także za sprawą swojej działalności aktywistycznej. 33-latek, który sam jest zdeklarowanym gejem i był w przeszłości w publicznym związku z muzykiem zespołu Clean Bandit, Neilem Milanem, od lat wspiera społeczność LGBTQ+, a także stara się zwiększać świadomość na temat zdrowia psychicznego.

Czy Olly Alexander przyniesie Wielkiej Brytanii upragnione zwycięstwo na Eurowizji? O tym przekonamy się już 11 maja.

EN_01501902_0015.jpgEN_01515815_0171.jpgEN_01476108_0018.jpg