Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Rozrywka > Eurowizja 2024. Ujawniono najmocniejszego kandydata! Ten przebój ma już 7 mln odtworzeń!
Kamil Kozłowski
Kamil Kozłowski 09.02.2024 11:56

Eurowizja 2024. Ujawniono najmocniejszego kandydata! Ten przebój ma już 7 mln odtworzeń!

Eurowizja 2024 piosenka z Chłopów
Eurowizja 2024, fot. eurovision.tv/Instagram

Kto wystąpi na Eurowizji 2024? Niespodziewanie ujawniono najmocniejszego kandydata. Zgłoszona piosenka ma już ponad 7 milionów wyświetleń i nie znika z listy najchętniej odtwarzanych na YouTube.

Kto zgłosił się do polskich preselekcji na Eurowizję 2024?

2 lutego upłynął termin zgłoszeń do polskich preselekcji na Eurowizję 2024. W tym roku TVP zrezygnowała z pomysłu organizacji koncertu, w którego trakcie widzowie mogliby głosować na najlepszego kandydata.

Z informacji, jakie dotychczas przedostały się do mediów, na liście artystów zainteresowanych występem w Szwecji, są m.in. LUNA, Elena, Krystian Embradora, Bryska, Justyna Steczkowska, Anna Jurksztowicz i Krystyna Prońko. Udział trzech ostatnich z wymienionych artystek z ogromnym doświadczeniem scenicznym zdecydowanie podnosi rangę wydarzenia.

Czytelnicy “Dziennika Eurowizyjnego” wytypowali już najlepszego kandydata na Eurowizję 2024. Postawili oni na Steczkowską i jej inspirowane “Wiedźminem” “Witch-ER Tarohoro”. Teraz okazuje się, że szanse na występ w hali Malmö Arena ma jeden z największych przebojów ostatnich tygodni.

TYLKO U NAS: Michał Szpak szykuje się na Eurowizję! A co ze Steczkowską? Ma dla niej jedną radę Eurowizja 2024. Nie Justyna Steczkowska tylko on! Za granicą już okrzyknęli polskiego wokalistę zwycięzcą

Eurowizja 2024. "Jesień – Tańcuj" będzie reprezentować Polskę?

Zgodnie z regulaminem Eurowizji zgłoszone piosenki nie mogły zostać upublicznione przed 1 września 2023 roku. Wielu kandydatów do ostatniej chwili trzymało swoje propozycje w tajemnicy i dopiero teraz, gdy czas na zgłoszenia minął, pokazuje swoje kompozycje. 

Patrząc na popularność poszczególnych piosenek, w preselekcjach pojawił się kandydat, który zostawia konkurencję daleko w tyle. Jeśli wyświetlenia miałyby decydować o tym, kto zaśpiewa w Malmö, to eliminacje zwyciężyłby utwór “Jesień – Tańcuj”, który wygenerował już ponad 7,2 mln wyświetleń i od 4 miesięcy utrzymuje się na liście najchętniej oglądanych filmów na YouTube.

Piosenka z filmu "Chłopi" na Eurowizji 2024?

W chwili, w której jurorzy rozpoczęli obrady, do mediów wyciekła informacja o udziale wspomnianej piosenki. To przebój z filmu “Chłopi”, który był polskim kandydatem do tegorocznych Oscarów. Niestety produkcja nie zakwalifikowała się do ścisłego grona kandydatów, ale być może zostanie doceniona na Eurowizji.

Za piosenką “Jesień – Tańcuj” stoją L.U.C. & RB Film Orchestra, Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni i Tęgie Chłopy. 

Fani Eurowizji zastanawiają się, czy do konkursu może przystąpić propozycja, w której tekście wykorzystane są fragmenty nagrodzonej Noblem powieści “Chłopi” wydawanej w latach 1904-1909. Z odpowiedzią przychodzi “Dziennik Eurowizyjny”:

Nie wiemy w jakiej wersji piosenka została zgłoszona, gdyż oryginalna trwa ponad 4 minuty co nie jest zgodne z regulaminem. Wbrew wcześniejszym obawom, sam tekst piosenki nie łamie zasad Eurowizji i chociaż bazuje na słowach i fragmentach z powieści „Chłopi”, jest oryginalny. Czy w związku z tym zgłoszeniem do preselekcji przystąpi też słynna piosenkarka Kayah, która razem z Dagadaną pełni w „Jesień – Tańcuj” rolę głównego wokalu? Poprosiliśmy o komentarz L.U.C.-a jednak na razie nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Czy Polska ponownie wyśle na Eurowizję folkowy utwór? W przeszłości tego typu propozycje nie zyskały uznania europejskiej publiczności. Do finału konkursu nie zakwalifikowali się ani TULIA, ani Marcin Mroziński, ani Ivan & Delfin, którzy sięgnęli do korzeni polskiej muzyki.

Tęgie chłopy – kandydat na Eurowizję 2024
Tęgie chłopy, fot. Instagram
Kayah
Kayah, fot. KAPIF
Tagi: Eurowizja