Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Filmy i seriale > Ale się odpalił! Jan Tomaszewski recenzuje "Zieloną granicę", której nie obejrzał...
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 27.09.2023 17:05

Ale się odpalił! Jan Tomaszewski recenzuje "Zieloną granicę", której nie obejrzał...

Jan Tomaszewski
Jan Tomaszewski drwi z "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, fot. KAPiF

Jan Tomaszewski jest ikoną polskiej piłki nożnej. Ostatnio jednak zasłynął jako kandydat na senatora z listy PiS. Teraz były piłkarz i trener rzucił się do krytyki i drwin wobec filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland. Jego słowa zdumiewają, tym bardziej ze sam przyznaje, że nie widział produkcji. Co powiedział?

Jan Tomaszewski drwi z filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland

Film Agnieszki Holland „Zielona granica” miał premierę 22 września. Już w pierwszy weekend przyciągnął do kin rekordową liczbę widzów. Przedstawia w sfabularyzowany sposób sytuację na polsko-białoruskiej granicy z perspektywy uchodźców, aktywistów i służb granicznych. Choć politycy Zjednoczonej Prawicy grzmią, tytuł został wyróżniony nawet w samym Watykanie. Zostanie on pokazany podczas festiwalu Tertio Millennio w Rzymie oraz na specjalnej projekcji w Stolicy Apostolskiej. Holland ma tam odebrać nagrodę Fouricampo: wyróżnienie dla produkcji „porusza ludzkie sumienia i otwiera serca widzów”.

Tymczasem w Polsce Zbigniew Ziobro porównał reżyserkę do twórców propagandowych III Rzeszy. Po tym zdarzeniu artystka  przypomniała, że jest córką łączniczki Powstania Warszawskiego i wnuczką ofiar Holokaustu. Sąd przychylił się do jej wniosku: minister sprawiedliwości otrzymał sądowy zakaz wypowiadania się na temat Holland i jej filmu.

Teraz jednak głos zabrał tegoroczny kandydat na senatora z listy PIS, a były piłkarz i trener, Jan Tomaszewski. Jego wypowiedź może wywołać bardzo silne emocje.

Zielona granica.jpg
Premiera “Zielonej granicy” Agnieszki Holland, fot. KAPiF
Agnieszka Holland.jpg
Agnieszka Holland, fot. KAPiF
Jan Tomaszewski.jpg
Jan Tomaszewski, fot. KAPiF
"Zielona granica" Agnieszki Holland doceniona przez... Kościół! Jest mocna reakcja z samego Watykanu

Jan Tomaszewski: kariera polityczna

Sportowa kariera Jana Tomaszewskiego to pasmo samych sukcesów. Medalowy bramkarz, reprezentant Polski w piłce nożnej, a później trener i działacz piłkarski. Jego dorobek polityczny wygląda jednak nieco inaczej. W 2010 roku w wyborach prezydenckich poparł Jarosława Kaczyńskiego. Rok później w wyborach parlamentarnych kandydował z listy komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Otrzymał wtedy mandat poselski. Wykluczony z KP PiS wstąpił do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Nie uzyskał wtedy reelekcji. W tym postanowił wrócić do polityki.

Były piłkarz w wyborach parlamentarnych w 2023 roku wystartował do Senatu z ramienia PiS w okręgu numer 23 w Łodzi. Zawsze słynął z ostrego języka. Teraz opinia publiczna oburzona jest jego słowami na temat filmu „Zielona granica”. Tomaszewski sam przyznaje, że produkcji nie obejrzał, ale nie przeszkadzało mu to z niej drwić.

Jan Tomaszewski.jpg
Jan Tomaszewski, fot. KAPiF
Jan Tomaszewski.jpg
Jan Tomaszewski, fot. KAPiF
Jan Tomaszewski.jpg
Grzegorz Lato, Jan Tomaszewski i Dariusz Dziekanowski, fot. KAPiF

Co Jan Tomaszewski powiedział o filmie „Zielona granica” Agnieszki Holland?

Tomaszewski udzielał wywiadu Radiu Wnet. Jan sam, zupełnie niespodziewanie, zaczął temat filmu Agnieszki Holland. Początkowo rozmawiający z nim dziennikarz nawet nie zrozumiał czynionych przez sportowca aluzji.

Naprawdę czekam na drugą część filmu pt. "Po zielonej trawie piłka goni" – zadrwił Tomaszewski.

Prowadzący rozmowę musiał dopytać, o jaką produkcję mu chodzi.

A tej pani, co nakręciła ten film podobno o zielonej granicy. Nie będę go oglądał. Nigdy. Ale czekam z niecierpliwością na drugą część. Może ktoś nakręci o tym, a to też będzie film fabularny, w którym można wszystko umieścić, że nasza drużyna narodowa wygrała mecze na wyjeździe z Czechami, z Mołdawią i Albanią. Będzie to ku pokrzepieniu serc – kontynuował Jan.

Czy ktoś z was właściwie rozumie „głębię” tych wynurzeń?

Agnieszka Holland.jpg
Twórcy na premierze filmu “Zielona granica”, fot. KAPiF
Jan Tomaszewski.jpg
Jan Tomaszewski, fot. KAPiF

Źródło: Radio Wnet