Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Rozrywka > Które miejsce zajęła Blanka na Eurowizji? Ochman zostawił ją daleko w tyle, a Brzozowski?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 14.05.2023 09:19

Które miejsce zajęła Blanka na Eurowizji? Ochman zostawił ją daleko w tyle, a Brzozowski?

Blanka / Eurowizja
Fot. Rex Features/East News; KAPiF

Polska, z bardzo zmiennym szczęściem, bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. W tym roku udało się nam co prawda przejść do finału, jednak wynik w nim nie był zbyt zadowalający. Które miejsce ostatecznie zajęła Blanka? Dużo zmieniły głosy od widzów.

Najbliżej wygranej byliśmy podczas naszego eurowizyjnego debiutu, czyli w roku 1994. Wtedy na scenie wystąpiła Edyta Górniak z dobrze znanym dziś przebojem „To nie ja!”.

Polska na konkursie Eurowizji: Blanka daleko od największego sukcesu naszego kraju

Polska dopiero po upadku żelaznej kurtyny mogła wstąpić do EBU. Tak stało się w 1993 roku, a już rok później wystawialiśmy naszą pierwszą kandydatkę. Została nią Edyta Górniak, która co prawda złamała ówczesny regulamin, śpiewając część piosenki po angielsku, ale i tak do dziś nikomu nie udało się powtórzyć jej sukcesu.

Utwór „To nie ja!” autorstwa Stanisława Syrewicza, z tekstem Jacka Cygana pozwolił jej zdobyć łącznie 166 punktów. Otrzymała maksymalne noty, czyli 12 punktów, od komisji z pięciu krajów. Wszystko to razem zapewniło jej drugie miejsce.

Finałowy występ Blanki na Eurowizji 2023. Rozgrzała scenę do czerwoności, czekamy już tylko na wyniki

Polska na Eurowizji: jak wypadliśmy w ostatnich latach?

Bardzo dobrze poszło nam jeszcze dwa razy. W 2003 roku zespół Ich Troje z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic” zajął siódme miejsce. Niewiele gorzej poszło Michałowi Szpakowi w 2016, kiedy to znalazł się na miejscu ósmym, a w półfinałach: szóstym.

Niestety kolejne lata były pod tym względem bardzo „chude”. W 2018 Gromme i piosenka „Light Me Up” nie przebiła się poza półfinały, w których zajęliśmy dalekie, 14. miejsce. Rok później Tulia i kawałek „Fire of Love (Pali się)” dał nam jedynie 11. miejsce w półfinałach.

Które miejsce zajęła Blanka na Eurowizji 2023?

W tym roku udało się nam przejść do finałów. Trudno zgadywać, które miejsce w półfinałach zajęła Blanka, bo w tym roku nie podano szczegółowych wyników, wiadomo jednak, jak poszło nam w finale. Choć od jury otrzymała bardzo mało punktów, głosy telewidzów zapewniły jej 19. miejsce.

Jest to dużo lepszy wynik od tego, który osiągnął Rafał Brzozowski, który nie wyszedł poza półfinały, gdzie znalazł się na 14. miejscu. Mimo to Krystian Ochman ma zdecydowanie większe powody do dumy: w 2022 w finałach zajęliśmy 12. miejsce.

Zobacz zdjęcia:

Blanka / Eurowizja
Jann i Blanka, fot. KAPiF
Blanka / Eurowizja
Rafał Brzozowski, fot. KAPiF
Blanka / Eurowizja
Krystuan Ochman, fot. Rex Features/East News
Tagi: Eurowizja