Telewizja.Swiatgwiazd.pl > Rozrywka > Jest pierwszy kandydat z Polski na Eurowizję 2024! Wielka gwiazda potwierdza udział i publikuje piosenkę
Anna Lipska
Anna Lipska 20.10.2023 15:35

Jest pierwszy kandydat z Polski na Eurowizję 2024! Wielka gwiazda potwierdza udział i publikuje piosenkę

Kto z Polski na Eurowizję 2024?, fot. AKPA
Kto z Polski na Eurowizję 2024?, fot. AKPA

Kto będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2024 w Szwecji? Wielka gwiazda właśnie opublikowała piosenkę, którą planuje zgłosić do preselekcji. Śpiewane po polsku i francusku “Varsovie” będzie następcą “Solo” Blanki?

Eurowizja 2024. Kiedy i gdzie?

Tegoroczna Eurowizja zakończyła się wygraną Loreen ze Szwecji. Wokalistka jest pierwszą w historii konkursu kobietą, która dwukrotnie zajęła 1. miejsce. Poprzednio zwyciężyła w 2012 roku, prezentując utwór “Euphoria”. Tym razem na sam szczyt wywindował ją przebój “Tattoo".

Artysta, który wygrywa Eurowizję, otrzymuje przywilej organizacji konkursu w swojej ojczyźnie. Wiemy już, że przyszłoroczna edycja wielkiego show odbędzie się w Malmö w dniach 7, 9 i 11 maja. Tradycyjnie finał poprzedzą dwa półfinały, z których widzowie wybiorą po dziesięć najlepszych kompozycji.

Loreen przed laty dokonała coming outu. Nie jest jedyna, Eurowizja od lat kocha queerowych artystów Ida Nowakowska ofiarą rosyjskiej propagandy po Eurowizji. Przykre, co wypłynęło do sieci

Kto z Polski na Eurowizję 2024?

Nadal nie wiadomo, kto będzie reprezentował Polskę. TVP już potwierdziła swój udział w przyszłorocznym konkursie, ale jak dotąd nie wskazała, w jaki sposób zostanie wyłoniony reprezentant. W przeszłości decydowano się na różne rozwiązania – najczęściej o wyborze decydowali widzowie podczas publicznych koncertów, ale zdarzało się, że eliminacje miały charakter zamknięty (tak wybrano Tulię, Monikę Kuszyńską, Ivana & Delfina czy Cleo).

Cleo na Eurowizji 2004, fot EastNews
Cleo na Eurowizji 2004, fot EastNews

W mediach pojawiły się już pierwsze spekulacje na temat tego, kto rzekomo otrzymał ofertę wyjazdu do Szwecji. Nieoficjalnie mówi się, że TVP planuje postawić na Kubę Szmajkowskiego. Teraz pojawił się kolejny mocny kandydat.

Eurowizja 2024. Anna Jurksztowicz z piosenką "Varsovie"

Pierwszą artystką, która wyraziła zainteresowanie preselekcjami do Eurowizji 2024, jest jedna z największych gwiazd rodzimej sceny – Anna Jurksztowicz

Piosenkarka w piątek 20 października opublikowała nowy singiel “Varsovie” nagrany w duecie z francuskim artystą Chrisem Schittulli. Utwór śpiewany jest po polsku i francusku. Tekst traktuje o stolicy Polski. 

Na łamach serwisu zlotascena.pl Anna Jurksztowicz potwierdziła, że wyśle piosenkę, jeśli TVP rozpocznie przyjmowanie zgłoszeń do lokalnych eliminacji:

Jeśli eliminacje będą miały charakter publiczny, to rozważamy zgłoszenie „Varsovie” do konkursu Eurowizji – powiedziała Jurksztowicz w rozmowie ze zlotascena.pl.

Dodatkowo serwis zwraca uwagę na ciekawe fakty:

Współautorami “Varsovie” są Jacek Cygan od “To nie ja” Edyty Górniak i Marcin Nierubiec, który stoi za inną eurowizyjną piosenką – “Legendą” Marcina Mrozińskiego z 2010 roku. […] Anna Jurksztowicz już reprezentowała Polskę w wielu zagranicznych konkursach. Występowała na Łotwie, na Węgrzech czy w Egipcie.

Internauci bardzo pozytywnie przyjęli piosenkę “Varsovie”. Pod filmem na YouTubie można znaleźć same komplementy:

  • Cudna, melancholijna, nastrojowa piosenka.
  • Piosenka cudowna. Tak bardzo potrzebujemy swojego bezpiecznego miejsca w tych niebezpiecznych czasach… A tu tyle optymizmu. Moje gratulacje, Aniu.
  • Piękna, ujmująca piosenka. Emanuje optymizmem! I tak sprytnie pomyślane przeplatanie języka polskiego z francuskim. Gratuluję Aniu!

Poniżej piosenka “Varsovie” Anny Jurksztowicz i Chrisa Schittulli na Eurowizję 2024. Czy to właśnie tę piosenkę usłyszymy w Malmö?

Anna Jurksztowicz i Chris Schittulli w teledysku
Anna Jurksztowicz i Chris Schittulli w teledysku "Varsovie", fot. YouTube
Anna Jurksztowicz (2).jpg
Anna Jurksztowicz, fot. KAPIF
Anna Jurksztowicz.png
Anna Jurksztowicz, fot. KAPIF